بلوار خون

امروزه در شهرها و روستاهاپروژه‌های عمرانی به‌واسطه ادارات یا سازمان‌هایی کلید می‌خورد که در فرایند آن، تاریخ شروع تا پایان پروژه، مشخص و اعلام می‌شود. نباید فراموش شود که به‌محض اتمام پروژه، ادارات یا سازمان‌های مربوط به آنباید در اصلاح و بهسازی توجه ویژه‌ای داشته باشند و در اسرع وقت اقدام نمایند تا خدایی ناکرده به خاطر همین حفاری‌ها یا پروژه‌ها، شهروندان دچار مشکلات مالی و جانی نشوند؛ ضمن اینکه نکات ایمنی چه از لحاظ نصب تجهیزات و علائم خطردرطول مسیر رعایت شود تا راکبین و عابران را آگاه و از بروز خطرات احتمالی جلوگیری کنند.

این گفته‌ها فقط مقدمه‌ای بود از یک پروژه در سطح شهر سبزوار که اگر نسبت به نصب علائم و آسفالت به‌موقع محل حفاری‌شده اقدام می‌شد می‌توانست از بروز حوادث و اتفاقاتی جلوگیری کند که متأسفانه به‌واسطه سهل‌انگاری شرکت یا اداره مربوطه در ایجاد حفاری در مسیر، باعث اتفاق ناگواری شد.

بلوار سربداران چندی است که از سوی یکی از ادارات شهرستان دستخوش حفاری‌هایی شده است که در پی این کنده‌کاری‌ها و نامساعد بودن سطح خیابان و با توجه به حجم بالای تردد وسایل نقلیه در طول شبانه‌روز باعث ترافیک بالا می‌شود و پروژه به نظر می‌رسد که به کندی پیش می‌رود.

با توجه به‌ضرورت این اتفاق خبرنگار هفته‌نامه هفت‌قلم در محل حادثه حضور یافت و طبق شنیده‌ها از کسبه محل و شاهدان، در این ایام بابت همین تغییرات برای وسایل نقلیه و مخصوصاً راکبین موتورسیکلت‌ها اتفاقاتی رخ داده است که حتی در چند روز گذشته متأسفانه باعث فوت یکی از شهروندان شد.

در تحقیقات اولیه و با مشخص شدن کروکی پلیس راهورمشخص شد، یکی از عواملی که باعث بروز حادثه شده است حفاری‌های ایجاد شده توسط پیمانکار شرکتی بوده است که تاکنون شخص حقیقی یا حقوقی تابه‌حال واکنشی از خود نشان نداده و سکوتی تلخ را پیشه کرده‌اند.

به گفته شاهدان در محل خرابی خیابان و پستی‌وبلندی مکان حفاری و عدم نصب علائم خطر ذکرشده است و حدود به چهار ماه است که این طرح در حال اجر است.

سؤال اینجاست که مگر یک پروژه عمرانی آن‌هم در مسیر به آن مهمی که از تردد بالای وسایل نقلیه کوچک و بزرگ برخوردار است باید به‌کندی پیش رود؟

چرا نباید از سوی دستگاه‌های نظارت بر پیمانکاران این پروژه‌ها را زیر نظر گرفت و تا اتمام پروژه در سرعت کار تأثیرگذار باشند؟

در پایان لازم است که حتی دوباره تذکری به این بی‌توجهی در نظارت بر اصلاح و مرمت پروژه‌ها به مسئولین و مدیران شهری داد که در بیشتر موارد برای عموم تبعاتی منفی دربرداشته است که این دست از اتفاقات به‌خودی‌خوداز هم گسیختگی برای خانواده‌ها و افراد جامعه مشکلات و معضلات اجتماعی به وجودمی‌آورد و خانواده‌ها را از لحاظ روحی و مالی به عقب می‌راند.

باشد به امید بیدار شدن وجدان مسئولین که دگر شاهد این‌گونه حوادث تلخ نباشیم.

تنظیم: #جوادباشتنی

روز اول مجلس یازدهم یادداشت عباس محمدیان/مسئول بسیج رسانه خراسان رضوی مجلس یازدهم جمهوری اسلامی و به عبارت دیگر؛ مجلس شورای اسلامی، دوره یازدهم از امروز کار خود را “آغاز” کرد. آغازی که بنا بر وعده ها و شعارهای شفاهی و مکتوب حضرات، باید “انجام” های مبارکی در پی داشته باشد. انجامی که نشانه هایش را به وضوح مردم در زندگی خود ببینند و گشایش گره ها را بیش از پیش با راحتی نفس خود احساس کنند و مگر نه این که با شعار ها و وعده هایی چنین رای گرفتند و شرط انصاف هم حکمی مشخص دارد که همان وعده ها را به برنامه تبدیل کنند و بستر اجرایی کردن آن را هم تدارک ببینند تا آنان را به عنوان انسان هایی “صادق الوعد” بشناسیم. توجه داشته باشند حضرات که با شعار انقلابی گری به صندلی های سبز رسیده اند. انقلابیگری که میراث سرخ قباهای شهید است و مباد که به نام پر شکوه آنان به قدرت رسیم و در عمل، با شهدا هم مسیر نباشیم. انقلابیگری مسیر است. صراط روشنی است که شهیدان رفتند. شعار نیست که بر تابلو ها بنویسیم و رای بگیریم و تمام. نه، این هرگز تمام نیست که هرگز هم تمام نمی شود بلکه روز به روز و نو به نو بستر ساز رشد وپیشرفت و تعالی مردمان را باید فراهم کند. از رشد وپیشرفت و تعالی گفتیم و نه توسعه که تعبیری غربی و شاید غریب باشد و بیشتر ناظر به حوزه اقتصاد است این سه گانه ملی و دینی “رشد، پیشرفت و تعالی” ناظر به همه ساحت های زندگی است. هم اقصاد را به سامان می کند و هم اجتماعیات را سامانی مومنانه می دهد و هم شکوفایی علمی و فرهنگی و معرفتی و… را به دنبال می آورد و هم با فعال کردن ظرفیت های داخلی، “اعتماد مردم” را افزایش و امید مردم را در زایش قرار می دهد. امید و اعتماد هم که بیاید، مشکلات و مصائب اگر به سنگلاخ های بزرگ هم تبدیل شده باشد را از سر راه برخواهد داشت که امید چون آب است و اعتماد، صبری است که پای کارستان آب، می ایستد تا سنگ ها را از جای بجنباند. یادمان هست قصه چشمه و سنگ را که در دوران دبستان می خواندیم و نتیجه را روشن می دیدیم و امروز هم به همان قاعده می توانیم رفتار کنیم و موانع را از سر راه برداریم مشروط بر این که خودمان دچار منیت ها و جناح بازی ها و خود مطلق بینی ها، چون سنگِ سخت نشویم و به عنوان مانع در راه ننشینیم. چون اگر چنین کردیم مردم راه را باز خواهند کرد هرچند هزینه داشته باشد. باری، مجلس یازدهم آغاز شد و شایسته است حضرات نماینده، از همین آغاز مطالبات واقعی مردم را فهرست و متناسب با ظرفیت های کشور برای انجام آن برنامه ریزی کنند و برای خود و انقلاب – که به نام آن از مردم رای گرفته اند- کارنامه ای قابل احترام بسازند. کارنامه ای که خودشان بتوانند در دور بعد به پشتوانه آن از مردم رای دوباره بگیرند و به عنوان یک سرباز حرمتی هم به احترام انقلاب بیافزایند. حرمتی که می تواند به حرمت مضاعف خود ما هم بیانجامد. باری مجلس یازدهم نخستین روز حیات خویش را آغاز می کند و امید داریم هر روز موفق تر باشند تا با خدمت به مردم، نقش خویش را جاودانه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت