خلاصه ای از گزارش عملکرد یکساله کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان سبزوار

جوادباشتنی
محمد داورزنی، مدیریت کمیته امداد شهرستان سبزوارگفت : کمیته امداد شهرستان سبزوار در سال ۱۴۰۲ به تعدادی بالغ بر ۱۲هزار خانواده نیازمند با جمعیتی حدود ۲۳ هزار نفر خدمات ارائه داد که حدود ۳۰ درصد از این جمعیت ساکن روستاهای سبزوار هستند.

محمدداورزنی مدیرکمیته امدادامام (ره) گفت : خدمات ارائه شده در کمیته امداد در ۵ سرفصل کلی از جمله عمران و مسکن، حمایتی و توانمندسازی، اشتغال و خودکفایی، بهداشت و درمان و فرهنگی و آموزش می باشد.

توجه به عمران و مسکن در اولویت های مجموعه کاری ما است

محمدداورزنی، مدیریت کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: در بخش تامین مسکن مددجویان در سال ۱۴۰۲ تعداد ۲۶۰ مورد کمک به بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی، تعداد ۴۵ مورد کمک به تعمیر و بازسازی و جمعاً با هزینه ای بالغ بر ۱۷۰ میلیارد ریال اقدام نموده است. در خصوص کمک به پرداخت اجاره مسکن به تعداد ۵۸۵ خانواده جمعا به مبلغ حدود ۴ میلیارد ریال کمک هزینه پرداخت اجاره مسکن مساعدت شده است. همچنین با تفاهم نامه هایی که با ادارات مختلف منعقد شده است تعداد ۶۰۰ نفر از مددجویان این نهاد از معافیت و تخفیفاتی در زمینه های اخذ پروانه ساخت، امتیازات برق، گاز، آب و فاضلاب و … بهره مند شده اند. همچنین کمیته امداد با مشارکت و هم افزایی با سایر نهادها مانند: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بنیاد علوی، بنیاد برکت و … در مناطق محروم روستایی به خصوص منطقه رودآب، اقدام به ساخت مسکن برای روستاییان نیازمند کرده است.

همچنین او ، برای امور حمایتی و توانمند سازی گفت :

برای تعداد حدود ۱۰۰۰۰ خانوار از مددجویان واجد شرایط ماهانه مبلغی به عنوان کمک معیشت واریز شده است. همچنین در این مدت به ۳۲۰ خانواده از واجدین شرایط وام کارگشایی جمعاً به مبلغ ۴۰  میلیارد ریال پرداخت شده است.

در راستای کمک به امر ازدواج نیازمندان تحت پوشش این نهاد در سال ۱۴۰۲ به تعداد ۲۰۰ نوعروس جهیزیه به میانگین قیمتی ۴۰۰میلیون ریال و تعداد  ۵۶ نو داماد کمک هزینه ازدواج جمعا به ارزش حدود ۸۶ میلیارد ریال اهدا شد. همچنین تعداد ۲۲۰ خانواده از زندانیان نیازمند تحت حمایت امداد قرار داشته اند که خدماتی نظیر مستمری، درمانی، عمرانی و … را دریافت نموده اند. در این مدت برای ۲۸۶ نفر از مددجویان واجد شرایط حق بیمه اجتماعی پرداخت گردیده است.

داورزنی،  دربحث ایجاد اشتغال و خودکفایی گفت :

از جمعیت مددجویی امداد حدود ۴۰درصد مستعد شغل پذیری بوده که امداد برای ۳۰درصد از آنها فضای اشتغال فراهم کرده است. در سال ۱۴۰۲ تعداد ۷۹۰ خانواده با دریافت وام جمعاً به مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد ریال موفق به ایجاد اشتغال شده اند. ۶۰۰ نفر از آموزش های فنی و حرفه ای به منظور ایجاد شغل بهره مند شده اند و برای ۵۵۰ نفر کاریابی و فرصت شغلی صورت گرفته است. همچنین با پرداخت تسهیلات کارفرمایی، زمینه اشتغال مددجویان را در کارگاهها و فروشگاههای بزرگ و معتبر فراهم کرده است.

محمد داورزنی، مدیریت کمیته امداد شهرستان درباره ارائه خدمات فرهنگی و آموزشی گفت :

تعداد دانش آموزان تحت حمایت این نهاد در سال ۱۴۰۲ نزدیک بر ۲۷۲۰ نفر بوده است که از خدماتی نظیر کلاس های آموزشی- تقویتی، کمک هزینه تحصیلی، مشاوره تحصیلی و … بهره مند شده اند. همچنین کمیته امداد به تعداد ۲۴۲ نفر از دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاههای شهر سبزوار خدمات ارائه داده است. تعدادی نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از خدمات آموزش خانواده نظیر آموزش های سوادآموزی، آموزش های ویژه جوانان در آستانه ازدواج، آموزش های ویژه همسران جوان، کلاس های پیشگیری از اعتیاد و …. بهره برده اند. مشاوران این نهاد نیز به تعداد حدود ۱۵۰۰ نفر خدمات مشاوره ای در زمینه های شغلی، تحصیلی، ازدواج، تربیت فرزند، خانوادگی و … ارائه داده اند.

کانون فرهنگی تربیتی شهید کرابی نیز با برگزاری کلاسهای آموزشی و اعتقادی برای حدود ۴۰۰ نفر از دانش آموزان کمک بسزایی در ارتقاء دانش و بینش آنان داشته است. هزینه های پرداختی جهت امور فرهنگی مددجویان در  ۱۴۰۲حدود ۲۲ میلیارد ریال بوده است.

همچنین وی درباره چگونگی روند درمان مددجویان افزود :

۴۷۰ خانواده دارای بیمار صعب العلاج نیازمند، تحت حمایت امداد قرار دارند و تعداد ۴۰ نفر از افراد دارای بیماری های خاص از حمایت های امداد بهره مند هستند. همچنین با انعقاد تفاهم نامه بین کمیته امداد و بیمه سلامت ایرانیان بالغ بر ۶۵۰۰ نفر از خدمات بیمه سلامت بهره مند شده اند.

او در خصوص طرح اکرام ایتام و محسنین گفت:

تعداد ایتام نیازمند تحت حمایت  در سال ۱۴۰۲ تعداد ۴۸۵ نفر بوده است که با جذب  تعداد ۲۸۵۰ نفر حامی برای این عزیزان مبلغی حدود ۳۷ میلیارد ریال به آنها مساعدت شده است. همچنین تعداد فرزندان محسنین تحت حمایت این نهاد ۲۱۰۰ نفر بوده که با جذب ۵۲۰۰ حامی مبلغی حدود ۴۰ میلیارد ریال به آنها مساعدت شده است.

مدیر کمیته امداد شهرستان با اهمیت خواندن مشارکت های مردمی و مراکز نیکوکاری گفت :

واحد مشارکت های مردمی کمیته امداد یکی از مهمترین بخش های فعال این مجموعه می شود که به جذب درآمد برای این نهاد از طریق جمع آوری نذورات و کمک های خیرین می پردازد که این مبالغ جمع آوری شده تماماً در سرفصل های فوق الذکر هزینه میگردد که تعداد ۲۸ مرکز نیکوکاری کمیته امداد بعنوان بازوهای کمک رسانی به محرومین در سطح شهر مستقر و بصورت کاملا مردمی و با نظارت کمیته امداد در حال خدمت رسانی می باشند. درآمدهای این مراکز که از محل کمک خیرین می باشد، صرف رفع نیازهای نیازمندان همان محل می شود.

محمد داورزنی در پایان گفت : کمیته امداد سبزوار پذیرای کمک های شما خیرین و نیکوکاران گرامی است تا با کمک شما عزیزان بتوانیم گرهگشای مشکلات نیازمندان جامعه باشیم. شما نیکوکار گرامی میتوانید از طریق شماره تلفن ۰۵۱۴۴۲۶۲۱۵۹ از راههای کمک رسانی به نیازمندان اطلاع یابید. همچنین با شماره گیری #۰۵۱۹*۸۸۷۷* می توانید کمکها و صدقات خود را از طریق الکترونیکی اهدا نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *