گلدان های تباهی!

گفت و گو با یک فروشنده بذرگل و خشخاش که مشتریانش را تا پای چوبه اعدام می برد

عبدالهی– تعدادشان اندک است اما جرمشان دامنگیر بسیاری از افراد جامعه می شود. با وسوسه سوددهی مالی، دست به کشت خانگی گل یا ماری جوانا و خشخاش می زنند و خانه ها یا بغ هایشان را محل ارتکاب جرم می کنند؛ با این وعده پوچ سوداگران که می گویند این کار سوددهی بالایی دارد و درآمدش زندگی شان را زیر و رو خواهد کرد، غافل از این که آغاز راهی است تا رسیدن خودشان به چوبه دار وافتادن عده ای به دام اعتیاد.
وعده پوچ درآمدهای کلان!
با وجود پیش بینی مجازات های قانونی برای برخورد با کشت مواد مخدر، همچنان هستند ساده لوحانی که فریب شیادان را می خورند. دام سوداگران پهن است و با وعده درآمد چند ده میلیونی، برخی را به منجلاب می کشانند. مشتری خرید بذر گل یا ماری جوانا، از یکی از آن ها می شوم:  او وعده می دهد که با کاشت چند بوته و به اصطلاح او سرمایه گذاری ! می توانی سود خوبی ببری و برای این کار وعده های خوش آب و رنگی می دهد. صحبتمان را خاتمه می دهم و به وعده پوچش فکر و حرف های یکی از همین فریب خوردگان را که قبلا خوانده بودم در ذهنم مرور می کنم. کمی تامل و جست وجو در این باره نشان می دهد، وعده ای که  این سوداگر درباره سودهی کاشت گل، گراس یا ماری جوانا (که از گل و برگ شاهدانه به دست می آید) داده است، توهمی بیش نیست و دروغ بزرگی است که فقط برخی افراد ساده لوح و نیازمند مالی را به دام می اندازد. جالب آن که یکی از این سوداگران در تبلیغ کار خود هم به این هدف شوم اشاره کرده است: «ما معتقدیم کسانی که وارد این کار میشن، وضع مالی خوبی ندارن و باید کمکشون کرد». این همان طعمه سوداگران برای کسانی است که هم نیاز مالی دارند و هم می خواهند با اعتماد به وعده های پوچ، ره صد ساله را یک شبه طی کنند.
مجازات از شلاق تا اعدام . در قانون مبارزه با مواد مخدر به صراحت مجازات های کشت مواد مخدر تعیین شده است. در ماده یک این قانون، «کشت خشخاش و کوکا مطلقاً و کشت شاهدانه به منظور تولید مواد مخدر» جرم تعیین شده است. همچنین در ماده ۲ این قانون آمده است: هرکس مبادرت به کشت خشخاش یا کوکا کند یا برای تولید مواد مخدر به کشت شاهدانه بپردازد علاوه بر امحای کشت، برحسب میزان کشت به شرح زیر مجازات خواهد شد:
*بار اول، ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال جریمه نقدی.
*  بار دوم، ۵۰ تا ۵۰۰ می۱لیون ریال جریمه نقدی و ۳۰ تا ۷۰ ضربه شلاق.
* بار سوم، ۱۰۰ میلیون تا یک میلیارد ریال جریمه نقدی و یک تا ۷۰ ضربه شلاق و دو تا پنج سال حبس.
  بارچهارم،اعدام.  شلاق برای مالک و مستاجر مجرم
این ماده قانونی تبصره ای هم دارد که مالکان یا مستاجران املاک محل کشت خشخاش و شاهدانه را مجازات خواهد کرد:
هرگاه ثابت شود کشت خشخاش یا گیاه کوکا یا شاهدانه به دستور مالک یا مستاجر ملک یا قائم مقام قانونی آن ها صورت گرفته است، شخص‌دستور دهنده که سبب بوده است به شرط آن که اقوی از مباشر باشد، به مجازات های مقرر در این ماده محکوم می‌شود و مباشر که متصدی کشت بوده‌است، به ۱۰ تا ۳۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ۱۵ تا ۴۰ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.
‌همچنین در ماده ۳ این قانون آمده است: هرکس بذر یا گرز خشخاش یا بذر یا برگ کوکا یا بذر شاهدانه را نگهداری، مخفی یا حمل کند به یک میلیون تا ۳۰ میلیون ریال جریمه نقدی‌و یک تا ۷۰ ضربه شلاق محکوم خواهد شد، در مورد بذر شاهدانه قصد تولیدموادمخدراز آنهابایداحرازشود.
چشمهای فضایی برای شناسایی مجرمان
از سوی دیگر اگرچه طی سال های اخیر خرید و فروش بذر خشخاش و ماری جوانا، مشتریان بیشتری پیدا کرده اما نظارت ها برای برخورد با آن ها هم بیشتر شده  و به تبع آن کشفیات پلیس هم افزایش یافته است. اتفاق جالب آن که ایجاد فرصت استفاده از امکانات پژوهشگاه فضایی کشور هم عرصه را بر مجرمان تنگ تر کرده است. بهمن سال ۹۷ بود که وزیر ارتباطات از وجود یک مزرعه ۷۰ هکتاری خشخاش در نقطه ای از کشور خبر داد که در پایش سطوح زیرکشت کشور توسط پژوهشگاه فضایی ایران کشف شده بود. ماجرایی که هرچند با حاشیه ها و پاسخ هایی در تایید و تکذیب آن همراه شد، اما این مزیت را داشت که وزیر ارتباطات آمادگی خود را برای همکاری با پلیس مواد مخدر اعلام کند تا با استفاده از امکانات پژوهشگاه فضایی ایران، محل های احتمالی کشت مواد مخدر در برخی نقاط محدود، شناسایی و با مجرمان برخورد شود.
طرح موضوع در مجلس
درباره خرید و فروش بذر خشخاش و ماری جوانا و کشت خانگی آن توسط برخی افراد، با دو مقام مسئول گفت وگو می کنم. «شهاب سیدمحسنی» مدیرکل اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی بر تخلف بودن این کار تاکید می کند و می گوید: نظارت بر کشت خانگی این مواد مخدر بر عهده وزارت جهاد کشاورزی نیست اما در صورت دریافت گزارش های مردمی در این باره، با مجرمان برخورد قانونی خواهد شد. «معین الدین سعیدی» سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس هم در این باره به خراسان می گوید: «حتما این موضوع را در جلسات آینده کمیسیون مطرح و بررسی خواهیم کرد اما تا جایی که اطلاع دارم این موضوع فراگیر نیست»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *