پروژه ۱۳ ساله در ایستگاه بی پولی !

فرماندار: تا ۱۵ اردیبهشت ۸۰ درصد مشکلات مالی پیمانکار برطرف می شود

ساخت ایستگاه وخط ریل راه آهن سبزوار یکی ازمطالبات قدیمی مردم این شهر است. سال گذشته و در زمان حضور نایب رئیس مجلس در سبزوار و وعده او برای تحقق ۱۰۰ درصدی اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی پروژه راه آهن سبزوار، کورسوی امیدی برای شتاب گرفتن تکمیل این پروژه به وجود آمد اما حالا نماینده مردم سبزوار از تحقق کمتر از ۱۰ میلیارد تومانی اعتبار سال گذشته خبرمی دهد و فرماندار سبزوار هم می گوید: سازمان مدیریت برنامه و بودجه کشور قول مساعدی درباره تزریق اعتبار داده است و تا ۱۵ اردیبهشت ۷۰ تا ۸۰ درصد مشکلات مالی پیمانکار پروژه راه آهن سبزوار برطرف می شود.

 محبی نماینده سبزوار نیز می گوید: پس از پیگیری های صورت گرفته، مجدد قول تزریق منابع اعتباری تا ۱۵ اردیبهشت را داده اند که امیدواریم این وعده دولت هم محقق شود.

بهره مندی از شبکه ریلی به منظور تسریع رفت و آمد با توجه به قرارگیری سبزوار درمسیرعبور سالانه بیش از ۲۰ میلیون زائر امام رضا(ع) یکی از مطالبات دیرینه مردم این شهرستان به شمار می رود که با توجه به این که ۱۳ سال از کلنگ زنی این پروژه می گذرد، همچنان تکمیل پروژه راه آهن سبزوار به طول ۴۵ کیلومتر به پایان نرسیده است.

این پروژه تا سال ۹۵ اعتبار مناسبی نداشت و از سال ۹۵ به بعد روند ساخت آن شتاب گرفت و با پیگیری مسئولان و نمایندگان وقت سبزوار در مجلس شورای اسلامی ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه درنظر گرفته شد و کورسوی امیدی برای رسیدن مردم این شهرستان به صدای سوت قطار به وجود آمد.

 رئیس جمهور که در اردیبهشت سال ۹۷ به سبزوار سفر کرد، ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این پروژه درنظر گرفت اما همچنان با گذشت چندین سال آرزوی دیرینه مردم سبزوار بلاتکلیف مانده است.

وعده بی ثمر درباره تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبار راه آهن سبزوار

علی نیکزاد نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی که در دی سال گذشته از زیرسازی و ایستگاه پروژه راه آهن سبزوار بازدید کرد، در جمع مسئولان شهرستانی و اصحاب رسانه وعده پیگیری برای تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبار این پروژه را داد و گفت: این پروژه طی امسال (سال گذشته) ۴۰ میلیارد تومان اعتبار دارد و میزان تخصیص آن کم بوده است و از معاون وزیر راه و شهرسازی درخواست شده تخصیص ۱۰۰ درصدی داشته باشد  درحالی که به گفته نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی تنها کمتر از ۱۰ میلیارد تومان از اعتبار پروژه تخصیص یافت !  

نیاز۳۰۰ میلیارد تومانی پروژه راه آهن سبزوار برای تکمیل

نماینده شهرستان های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد در مجلس شورای اسلامی گفت : برخلاف اخبار منتشر شده درباره تعطیلی پروژه راه آهن سبزوار، اظهارکرد: دلیلی برای تعطیلی پروژه راه آهن این شهرستان به عنوان مطالبه دیرینه مردم وجود ندارد.

 بهروز محبی نجم آبادی افزود: قرار بود که سازمان مدیریت برنامه و بودجه کشور قبل از ایام نوروز منابع مالی برای پروژه راه آهن سبزوار را تزریق کند و بخشی از مشکلات مالی این پروژه برطرف شود.وی ادامه داد: متأسفانه به هر دلیلی دولت در تزریق اعتبار به این پروژه موفق نشد و وعده داده شده است که تا ۱۵ اردیبهشت ۲۰ میلیارد تومان از سوی سازمان مدیریت برنامه و بودجه کشور به پروژه راه آهن سبزوار تزریق شود.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به یک ازسوالات درباره وضعیت پیشرفت فیزیکی پروژه راه آهن سبزوار، بیان کرد: معتقد هستم در مجموع پروژه حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد اما برخی میزان پیشرفت زیرساخت ها را ۶۸ درصد اعلام کرده اند.

محبی نجم آبادی میزان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه راه آهن سبزوار را ۳۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: میزان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه قابل توجه است و اگر این میزان اعتبار به هر نحوی تامین شود، در کمتر از یک سال پروژه به بهره برداری می‌رسد.وی افزود: در سال گذشته ۴۰ میلیارد تومان برای پروژه راه آهن سبزوار درنظر گرفته شد که متأسفانه میزان تخصیص آن کمتر از ۱۰ میلیارد تومان بوده است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان این که در بودجه امسال نیز ۴۵ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه درنظر گرفته شده است، بیان کرد: نمی‌گذاریم این پروژه به عنوان مطالبه چندین ساله مردم تعطیل شود و متأسفانه برای تزریق منابع اعتباری بدقولی شده است.محبی نجم آبادی تصریح کرد: پس از پیگیری های صورت گرفته، مجدد قول تزریق منابع اعتباری تا ۱۵ اردیبهشت را داده اند که امیدواریم این وعده دولت هم محقق شود.وی در پاسخ به سوال دیگر ، که اگر وعده جدید برای تزریق منابع اعتباری محقق نشود، قدم بعدی برای تزریق اعتبار به پروژه راه آهن سبزوار چه خواهد بود؟ گفت: بودجه ای در اختیار نمایندگان مردم در مجلس است که مجبور می شویم از محل آن برای تزریق منابع مالی این پروژه ورود کنیم. 

فرماندارسبزوارنیز گفت: اصلا این گونه نیست و ممکن است پیمانکار پروژه راه آهن سبزوار مطالباتی را داشته باشد.

 سیدمجتبی علوی مقدم افزود:  پیمانکار در پروژه های مختلفی مشغول کار است و تجهیزات خود را جابه جا می کند اما به هیچ عنوان دلیلی بر تعطیلی این پروژه نیست. وی مطالب منتشر شده درباره تعطیلی پروژه راه آهن سبزوار را تکذیب کرد و ادامه داد: چندی پیش از روند تکمیل این پروژه بازدید کردیم و در دو هفته آینده به همراه نمایندگان مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی پروژه راه آهن با معاون وزیر راه و شهرسازی نشست داریم.

 فرماندار سبزوار با بیان این که پیگیر تحقق مطالبات باقی مانده پیمانکار این پروژه هستیم و از سوی سازمان مدیریت برنامه و بودجه کشور قول مساعدی برای تزریق اعتبار داده شده است، بیان کرد : تا ۱۵ اردیبهشت ۷۰ تا ۸۰ درصد مشکلات مالی پیمانکار پروژه راه آهن سبزوار برطرف می شود. علوی مقدم در پاسخ به سوال دیگر ازخبرنگاران درباره این که پروژه راه آهن سبزوار به عنوان مطالبه دیرینه مردم این شهرستان چه زمانی به پایان می رسد؟ گفت: تا زمانی که با شرکت توسعه زیرساخت جلسه نداشته باشم، نمی توانم اطلاعات دقیقی اعلام کنم و پس از مشاهده فرمت برنامه اجرایی برای تکمیل پروژه اطلاع رسانی می شود. تلاش خبرنگار ما برای گفت وگو با پیمانکار به نتیجه نرسید.

وعده جدید برای بهره برداری پروژه راه آهن

علی اکبر مردی مدیر کل ساخت و توسعه راه آهن منطقه ۲ کشورنیز اظهارکرد: پروژه راه آهن سبزوار هم اکنون در مجموع پیشرفت ۴۸ درصدی دارد و در بخش زیرسازی به پیشرفت ۹۰ درصدی رسیده است. وی در پاسخ به سوالی درباره طلب پیمانکار و تعطیلی پروژه افزود: پیمانکار طلب دارد اما پروژه را تعطیل نکرده است و با توجه به این که پولی به پروژه تزریق نشده، راندمان آن کاهش یافته است.

 مدیر کل ساخت و توسعه راه آهن منطقه ۲ کشور ادامه داد: پیمانکار از سال قبل حدود ۳۰ میلیارد تومان طلب کار است و توان مالی محدودی دارد چراکه باید حقوق کارگران وهزینه ماشین آلات را پرداخت کند و زمانی که این میزان اعتبار طلب دارد، نمی تواند با حداکثر توان کار کند.

مردی با بیان این که شدت فعالیت پیمانکار در پروژه راه آهن سبزوار به دلیل کمبود منابع مالی کاهش یافته است، افزود:  از قبل سال جدید قرار بود مبلغی به پروژه تزریق شود اما متاسفانه نشد و امیدواریم پس از این که پولی به دست ما برسد، مطالبات پیمانکار این پروژه پرداخت شود و فعالیت پیمانکار سرعت یابد.

وی با اشاره به این که زیرسازی و روسازی دو بخش جداگانه پروژه است، پس از اتمام زیرسازی، روسازی پروژه انجام می شود و روسازی در شش ماه قابل انجام شدن است و ریل گذاری صورت می گیرد، گفت: به دلیل این که اعتبار محدود است، مناقصه روسازی انجام نشده اما یک مرحله مناقصه روسازی برگزار شده ولی کسی در مناقصه شرکت نکرده و دوباره تجدید می شود.  وی  با بیان این که بهره برداری پروژه راه آهن سبزوار نیازمند ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار است، افزود: اگر این میزان اعتبار تامین شود، این پروژه تا پایان امسال قابل بهره برداری است و در سال گذشته نیز اگر این میزان اعتبار تامین می شد، می توانستیم این پروژه را به بهره برداری برسانیم. مردی ادامه داد: با توجه به این که پروژه های جهش تولید در کشور تعریف شده بود، پروژه راه آهن سبزوار در اولویت قرار نگرفت اما طی امسال در اولویت ها قرار دارد و در صورت تامین اعتبار قابل بهره برداری است. وی در خصوص تامین اعتبار مورد نیاز پروژه، تصریح کرد: هزینه مورد نیاز این پروژه از دیگر منابع و اعتبارات ویژه نمایندگان مجلس قابل تامین است و نمایندگان مردم سبزوار در مجلس این اعتبار را در پروژه راه آهن این شهرستان هزینه کنند./میلاد کلاته-خراسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *