۴۵ هزار نفر در اصناف سبزوار اشتغال دارند

رییس اتاق اصناف سبزوار گفت:

سبزوار شهری تجاری است و دومین تشکل صنفی به لحاظ جمعیتی پس از مشهد در منطقه شرق کشور محسوب می شود و ۴۵ هزار نفر در بخش اصناف این شهرستان فعالیت دارند.

علی کیانی شامگاه چهارشنبه در نشست خبری افزود: هم اکنون ۱۸ هزار و ۷۰۰ واحد صنفی فعال در شهرستان سبزوار در سامانه ثبت شده است که این تعداد در مقایسه با چهار سال قبل دو برابر بیشتر شده است.

 وی تصریح کرد: ازمجموع واحدهای صنفی سبزوار  دو هزار واحد صنفی آن  بنکدار و عمده فروش هستند که  فرایند توزیع  کالا را  در سطح استان و حتی فراتر از منطقه  برعهده دارند وعلاوه بر ارزش افزوده برای  شهرستان، اشتغالزایی خوبی نیز ایجاد کرده اند.

رییس اتاق اصناف سبزوار عنوان کرد: همچنین ۲۵ درصد متصدیان صنفی طی  سال‌های اخیر دارای مدارک دانشگاهی از کارشناسی تا دکترا بوده اند وحدود پنج هزار واحد صنفی سطح شهر دارای مدارک دانشگاهی هستند.

کیانی در ادامه با اشاره به شیوع ویروس کرونا طی دو سال گذشته، افزود: این ویروس تاثیر زیادی بر بخش های مختلف جامعه گذاشت اما ملموس ترین این آسیب در بخش اصناف رخ داد چنانکه طی سالهای گذشته واحدهای صنفی فراوانی در معرض زیان اقتصادی جدی  قرار گرفتند.

وی ادامه داد: به واحدهای صنفی این شهرستان  در سال‌های ۱۳۹۸ و ۹۹ بر اثر شیوع بیماری کرونا به ویژه طی چند مرحله محدودیت‌های کرونایی افزون بر ۱۳ هزار میلیارد ریال خسارت  وارد شده بود  که عمده خسارت این واحدها مربوط به پرداخت اجاره، مالیات، بیمه و قبوض خدماتی بوده است.

کیانی افزود:  همچنین بر اثر مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا،  حدود یک هزار واحد صنفی این شهر تا مرز ورشکستگی پیش رفته و عمده آنها  انصراف شغلی تا تغییر شغل  دادند.

وی با اشاره به تسهیلات حمایت از مشاغل متضرر کرونا نیز  گفت: حدود ۵۰ گروه شغلی اصناف در ردیف  تسهیلات حمایتی دولت برای صاحبان کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع کرونا هستند اما این تسهیلات ناچیز و قابل توجه نبوده  است.

رییس اتاق اصناف سبزوار گفت: برای حمایت از صنوفی که  آسیب بیشتری بر اثر کرونا متحمل شدند همچون تالارها و رستوران‌ها باید میزان  تسهیلات بیشتری را  در اختیار آنها قرار داده شود تا به رونق کسب و کار آسیب جدی وارد نشود.

بیش از ۱۸هزار واحد صنفی زیرنظر ۴۱ اتحادیه در شهرستان سبزوار فعالیت دارد. سبزوار در۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است/ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *